A
logo SOSW Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im.Waldemara Kikolskiego w Białymstoku

Waldemar Kikolski    
21.10.1967r. - 01.05.2001r.

    Urodził się w Łapach. Był absolwentem i doktorantem Akademii Wychowania Fizycznego. Już od dzieciństwa pasjonował sie sportem. Ale pasja biegania ujawniła sie dopiero podczas pobytu w niższym Seminarium Duchowym w Częstochowie. Po jego ukończeniu podjął studia filozoficzne w Rzymie, które kontynuował na paryskiej Sorbonie. Wtedy zaczął tracić wzrok, postanowiona diagnoza była jednoznaczna - zanik ostrości widzenia. Zmusiło go to do przerwania nauki i powrotu do Polski. Wkrótce postanowił zająć się sportem. Pół roku intensywnych treningów przyniosło pierwsze sukcesy.

    Zdobywał dla Polski złote medale na Paraolimpiadzie w Barcelonie, Atlancie i Sydney. Był trzykrotnym złotym medalistą mistrzostw świata, a także zwycięzcą Pucharu Świata i wielokrotnym mistrzem Europy. Specjalizował się w maratonach i biegach długodystansowych. Niektórzy uważali go za najlepszego słabo widzącego maratończyka na ziemi. Był wielokrotnym laureatem plebiscytu na najpopularniejszego sportowca w środowisku niepełnosprawnych.

    Wielu Polaków usłyszało o nim dopiero w dniu tragicznego wypadku. Zginął w maju 2001 roku w Czechach, gdy wracał z zawodów we Włoszech. Był symbolem człowieka, który potrafił reprezentować wysoki poziom sportowy, etyczny i intelektualny.

    Waldemar Kikolski od dnia 25 listopada 2004 został patronem Ośrodka Szkolno-Wychowawczego,
w którym kształcą sie dzieci niepełnosprawne intelektualnie.NAJWIĘKSZE ŻYCIOWE SUKCESY:

Igrzyska Paraolimpijskie:

  • Barcelona (1992r.) - 800 metrów - złoty medal, 1500 metrów - srebrny medal, 5000 metrów - srebrny medal.
  • Atlanta(1996r.) - maraton-złoty medal, 5000 metrów - brązowy medal, 10000 metrów - srebrny medal.
  • Sydney (2000r.) - maraton - złoty medal.

Złote medale mistrzostw świata:

  • Berlin - 1994r.
  • Japonia - 1998r.
  • Japonia - 2001r.


ZAPRASZAMY do obejrzenia galerii zdjęć naszego patrona.